ЦІКАВІ СТАТТІ

Цікаві статті

Найскладніша проблема в економії енергоресурсів - почати з себе. Як показує практика енергоспоживання, економія за допомогою розумного самообмеження та утеплення житла може становити дуже пристойні суми - до половини коштів на оплату комунальних послуг. Той, хто навчився економити електроенергію, воду, тепло та газ у своїй квартирі, краще розуміє необхідність енергозбереження у багатоквартирному будинку та на роботі. Прикладів таких багато. Розглянемо детальніше способи енергозбереження в побуті.

Економія тепла

Тарифи на енергоносії ростуть з року в рік, тому утеплювати своє житло - нормальне явище. Є кілька простих способів утеплення:

1. Герметизація щілин у віконних рамах та дверних отворах. Для цього використовуються монтажні піни, саморозширювальні герметизуючі стрічки, силіконові та акрилові герметики і т.д. Результат - підвищення температури повітря в приміщенні на 1-2 °C.

2. Ущільнення притвору вікон та дверей. Використовуються різні самоклеючі ущільнювачі та прокладки. Ущільнення вікон проводиться не лише по периметру, але й між рамами. Результат - підвищення температури всередині приміщення на 1-3 °C.

3. Установка нових пластикових або дерев'яних вікон з багатокамерними склопакетами. Краще, якщо скло буде з тепловідбиваючою плівкою, а в конструкції вікна будуть передбачені провітрювачі. Тоді температура в приміщенні буде більш стабільною взимку та влітку, повітря буде свіжим й не буде необхідності періодично відкривати вікно, викидаючи у навколишнє середовище великий обсяг теплого повітря. Результат - підвищення температури в приміщенні на 2-5 °C та зниження рівня вуличного шуму.

4. Установка подвійних дверей на вході в квартиру (будинок). Результат - підвищення температури в приміщенні на 1-2 °C, зниження рівня зовнішнього шуму та загазованості.

5. Установка тепловідбиваючого екрану (або алюмінієвої фольги) на стіну за радіатор опалення. Результат - підвищення температури в приміщенні на 1 °C.

6. Намагайтеся не закривати радіатори щільними шторами, екранами, меблями - тепло буде ефективніше розподілятися в приміщенні.

7. Закривайте штори на ніч. Це допомагає зберегти тепло в будинку.

8. Замініть чавунні радіатори на алюмінієві. Тепловіддача цих радіаторів на 40-50 % вища. Якщо радіатори встановлені з урахуванням зручного знімання, є можливість регулярно їх промивати, це також сприяє підвищенню тепловіддачі.

9. Скління балкона або лоджії еквівалентно установці додаткового вікна. Це створює тепловий буфер з проміжною температурою на 10 °C вище, ніж на вулиці в сильний мороз.

Не рідкість, коли є проблема не з потребою у теплі, а з його надлишком. Це питання вирішується шляхом встановлення поквартирних теплолічильників й змушує жителів регулювати температуру не кватиркою, а вентилями-термостатами, встановленими на радіатори.

Економія електричної енергії

1. Замініть звичайні лампи розжарювання на світлодіодні. Термін їх служби суттєво більший ламп розжарювання, споживання нижче. За час експлуатації LED-лампа окуповує себе до 8-10 разів.

2. Застосовуйте місцеві світильники, якщо немає необхідності в загальному освітленні.

3. Візьміть за правило виходячи з кімнати гасити світло.

4. Вимикайте пристрої, що тривалий час знаходяться в режимі очікування. Телевізори, комп'ютери, музичні центри в режимі очікування споживають енергію від 3 до 10 Вт. Протягом року 4 таких пристрої а також залишені в розетках зарядні пристрої створюють додатковий розхід електроенергії до 300-400 кВт*год.

5. Застосовуйте техніку класу енергоефективності не нижче А. Додаткові витрати електроенергії на побутові пристрої застарілих конструкцій становить приблизно 50 %. Така побутова техніка окупиться не відразу, але з урахуванням зростання цін на енергоносії вплив економії буде все більшим. Крім того, така техніка, як правило, є більш сучасною та кращою за характеристиками.

6. Не встановлюйте холодильник поруч з газовою плитою або радіатором опалення. Це збільшує витрату електроенергії холодильником на 20-30 %.

7. Ущільнювач холодильника повинен бути чистим та щільно прилягати до корпусу та дверцят. Навіть невелика щілина в ущільненні збільшує витрату електроенергії на 20-30 %.

8. Охолоджуйте до кімнатної темпетатури продукти перед їх переміщенням в холодильник.

9. Не забувайте частіше розморожувати холодильник.

10. Не закривайте радіатор холодильника, залишайте зазор між стіною приміщення та задньою стінкою холодильника, щоб вона могла вільно охолоджуватися.

11. Якщо у Вас на кухні електрична плита, стежте за тим, що б її конфорки щільно прилягали до днища посуду, що нагрівається. Це виключить зайву витрату тепла та електроенергії. Не вмикайте плиту заздалегідь і вимикайте плиту трохи раніше, ніж необхідно для повного приготування страви.

12. Кип'ятіть в електричному чайнику стільки води, скільки хочете використовувати.

13. Застосовуйте світлі тони при оформленні стін квартири. Світлі стіни та штори, чисті вікна, розумна кількість квітів зменшують витрати на освітлення на 10-15 %.

14. Записуйте показники електролічильника та аналізуйте, яким чином можна скоротити споживання.

15. Вимикайте комп'ютер або переводьте його у сп'ячий режим, якщо немає необхідності в його постійній роботі. При безперервній цілодобовій роботі комп'ютер споживає за місяць 70-120 кВт*год. Якщо безперервна робота потрібна, то ефективніше для таких цілей використовувати ноутбук або комп'ютер зі зниженим енергоспоживанням (процесори серії "Atom").

В цілому цілком реально скоротити споживання електроенергії на 40-50 % без зниження якості життя та шкоди для побутових звичок.

Економія води

1. Встановіть лічильники води, це буде мотивувати до скорочення її витрати.

2. Встановлюйте важільні перемикачі на змішувачі замість поворотних кранів. Економія води складе 10-15 % плюс зручність у підборі температури.

3. Не вмикайте воду повним струменем. У 90 % випадків цілком достатньо невеликої струменя. Економія - 4-5 разів.

4. При прийнятті душу відключайте воду, коли у ній немає необхідності.

5. На прийняття душу йде у 10-20 разів менше води, ніж на прийняття ванни.

6. Істотна економія води має місце при застосуванні двокнопочних зливних бачків.

7. Необхідно ретельно перевірити наявність витоку води із зливного бачка, яка виникає через старі фурнітури в бачку. Замінити фурнітуру - справа копійчана, а економія води значна. Через тонкий струмок витоку Ви можете втрачати кілька кубометрів води на місяць.

8. Перевірте як працює "обратка" на подачі гарячої води. Якщо немає циркуляції при подачі, то Ви будете змушені прокачувати воду через стояки сусідів до тих пір, поки не отримаєте її гарячою у своїй квартирі. Зрозуміло, при цьому дорога "гаряча" вода просто зливається в каналізацію.


Економія у ванній кімнаті

1. Не залишайте кран постійно включеним при чищенні зубів. Намагайтеся включати його на початку та в кінці процедури. Економія - 15 л води за хвилину (до 700 л на тиждень) при 4-х членах сім'ї.

2. Вимикайте кран під час гоління. Невелика мисочка допоможе вам сполоснути бритву та заощадити Ваші гроші. Економія на одну людину - до 400 л води на тиждень.

3. Скоротіть час перебування в душі до 5-7 хвилин. Економія на одну людину - від 20 л води при кожному прийомі душа.

4. Під час прийому душа не обов'язково залишати потік води постійно максимальним. Користуйтеся максимальним напором в моменти ополіскування та змивання піни. Економія на одну людину - до 20 л води при кожному прийомі душа.

5. Заповнюйте ванну на 50-60 %. Економія на одну людину - до 20 л води при кожному прийомі ванни.


Економія на кухні

1. При ручному митті посуду заповнюйте одну з раковин (або іншу ємність) водою, змішаною з миючим засобом. Потім ополіскуйте оброблений миючим засобом посуд в інший раковині під невеликим напором теплої води. Економія на одну людину - до 60 л води в день.

2. Використовуйте посудомийну машину по можливості при її повному завантаженні. Економія на одну людину - до 60 л води при кожному використанні.

3. Мийте овочі та фрукти в наповненій водою раковині при вимкненому крані. Економія на одну людину - до 10 л води в день.

4. Не користуйтеся водою для розморожування м'ясних продуктів. Ви можете розморозити їх, залишивши на ніч в холодильнику. Економія на одну людину - до 10 л води в день.

В цілому скорочення споживання води у 2-3 рази завдання цілком реальне.


Економія газу

Економія газу насамперед актуальна, якщо у квартирах та будинках встановлені лічильники газу та індивідуальні опалювальні пункти. В цьому випадку всі заходи по економії тепла та гарячої води забезпечують економію газу.

У той же час при приготуванні їжі також є можливості заощадити газ:

1. Полум'я пальника не повинно виходити за межі дна каструлі, сковороди, чайника. У цьому випадку Ви просто гріє повітря в квартирі. Економія - 50 % і більше.

2. Деформоване дно посуду призводить до перевитрати газу до 50 %.

3. Посуд, в якому готується їжа, повинен бути чистим та непригорілим. Забруднений посуд вимагає у 4-6 разів більше газу для приготування їжі.

4. Рекомендується встановлювати прокладки з алюмінієвої фольги під пальник. У цьому випадку плита не так гріється та брудниться, а газ використовується економічніше.

5. Дверцята духовки повинні щільно прилягати до корпусу плити та не випускати розпечене повітря.

В цілому, просте економне використання газу дає скорочення його споживання у 2 рази, використання пропонованих заходів - приблизно у 3 рази.