Центр "Енергетик"

В 2015 році на базі кафедри систем електроспоживання та комп’ютерних технологій в електроенергетиці було створено експериментальну лабораторію «Телеметрії та дистанцій­ного керування енергооб’єктами».

Створена лабораторія та розроблена базова дисципліна «Системи управління електро­постачанням» орієнтовані на професійну підготовку магістрів-електриків в напрямку диспетчерського управління, мікпропроцесорного релейного захисту, автоматизованих системам управління технологічним процесом. Навчальний курс передбачає вивчення обладнання і технологічних процесів, правил технічної експлуатації, правил улаштування електроустановок, отримання навичок ведення штатних і аварійних режимів, а також прове­дення оперативних переми­кань в ході тренажерних навчань. В якості навчальної системи з дослідження і керування режимами електроенергетичних систем (ЕЕС) використовується розроблений тренажер автоматизованої системи диспетчерського керування (АСДК) «Енергія», який представляє собою програмно-технічний комплекс (ПТК), призначений для проведення сеансів протиаварійних тренувальних навчань з відображенням оперативної обстановки в ЕЕС. Важливою особливістю тренажера є можливість моделювання під час занять стану комутаційних схем підстанцій і автоматичний облік в режимній моделі змін комутаційного стану обладнання. Навчальна модель, яка використовується в складі тренажера і прийнята для постановки в навчальному процесі, складається зі схем районів електричних мереж АТ «Тернопільобленерго».

Програмна частина програмно-технічного комплексу

На базі існуючого обладнання та програмно-методичного забезпечення лабораторії в 2018-2019 роках були розроблені практичні магістерські дипломні роботи, зокрема розроб­лено навчальний лабораторний стенд на базі програмованого логічного контролера, система дистанційного керування виконавчими механізмами на мікропроцесорній основі, інтеграція блоку мікропроцесорного релейного захисту фірми АВВ в програмно-технічний комплекс лабораторного тренажера.

Мікропроцесорний релейний захист АВВ в складі SCADA-системи ПТК

Практичні заняття із застосуванням навчальної розробленої тренажерної системи показало, що це є ефективний спосіб освоєння студентами широкого кола практичних робіт з оперативного управління електроенергетикою. Цим підтверджено доцільність їх подальшого розвитку як елемента освітнього процесу.

Тому, в 2019 році, на базі існуючого обладнання лабораторії та розробленого програмно-методичного забезпечення було вирішено створити навчально-методичний центр (НМЦ) «Енергетик» для підвищення кваліфікації працівників електроенергетичної галузі, які займаються диспетчерським управлінням мікропроцесорним релейним захистом, автоматизо­ваними системами управління технологічним процесом.